Wyprawy Małych Traperów

Przyrodnicze warsztaty dla rodzin z dziećmi, które chcą inaczej spędzić wolne popołudnie.

 

Dla kogo?

Wyprawy Małych Traperów to warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.
DZIECI: w Wyprawach Małych Traperów odnajdą się zarówno dzieci, które są z przyrodą „za pan brat” jak i te, które noszą w sobie wiele lęków i oporów wobec natury.
RODZICE: zajęcia te docenią wszyscy rodzice, którzy uważają, że rozwój dziecka nie może być pełny bez kontaktu z przyrodą. To propozycja dla tych, którzy:

  • chcą zapobiegać „deficytowi przyrody”, który stał się ostatnio gorącym tematem dla wielu ekspertów od wychowania,
  • pamiętają swoje dzieciństwo blisko natury i chcą umożliwić swoim dzieciom zabawę w lesie lub na łące,
  • szukają alternatywnego pomysłu na spędzenie rodzinnego popołudnia.

Warsztaty Małych Traperów to naprawdę rozwojowe warsztaty.
Wyprawy Małych Traperów to niekonwencjonalne podejście do edukacji przyrodniczej. Stanowią przeciwieństwo spacerów przyrodniczych wyznaczonymi szlakami, połączonymi z oglądaniem tablic poświęconym piętrom lasu ;).
Wyprawy Małych Traperów to:

  • DOBRA ZABAWA – bazujemy na pedagogice zabawy. Zakłada ona, że to właśnie zabawa jest najbardziej naturalną sytuacją rozwojową dla dziecka, w której w bezwysiłkowy sposób poznaje świat.
  • WIEDZA PRZYRODNICZA ­– jak odróżnić sosnę od świerku? Czy padalec gryzie? Czym jest kuźnia dzięcioła? Jak znaleźć ścieżkę bobra? Mali Traperzy uczą się tego przez doświadczanie przyrody.
  • NOWE DOŚWIADCZENIA – jak smakuje mleko prosto od krowy? Czy da się zjeść pokrzywę? Jak zbudować schronienie z patyków i mchu? Jak rozpalić ogień krzesiwem? Na każdej Wyprawie Mali Traperzy znajdują odpowiedzi na te pytania.

Wyprawy z pomysłem
Każda Wyprawa Małych Traperów ma swój temat przewodni. Choć pomysły na nowe wyprawy wciąż powstają, to chętnie wracamy także do tych szczególnie udanych. Oto kilka z nich:

  • Gorączka złota. Mali Traperzy z pomocą starej mapy poszukują skarbów ukrytych w rzekach i jeziorach Pojezierza Brodnickiego, przy okazji przyglądając się mieszkającym w nich roślinom i zwierzakom.
  • Wyprawa robalowa. Mali Traperzy z baaardzo bliska obejrzą  owady i drobne bezkręgowce w wodzie i na lądzie.
  • Wyprawa Łąkowa. Poznamy kolory, zapachy i miliony mieszkańców naszych łąk.

 

Terminy
Warsztaty odbywają się raz w miesiącu, w wybraną sobotę lub w niedzielę. Trwają około 3 godzin. Zaczynamy zwykle o godzinie 11.

Aby być na bieżąco obserwuj nasze profile na Facebooku:

fbDroga do Lasu – Kujawsko-pomorskie


fbDroga do Lasu – Zachodniopomorskie

 

Uczestnicy
Warsztaty przygotowujemy z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 12 lat. Dzieci przez cały czas trwania warsztatów pozostają pod opieką rodziców. Maksymalna liczba dzieci uczestniczących w warsztatach to 20.

Zapisy
Aby zarezerwować miejsce na warsztacie, wyślij do nas wiadomość. Ponieważ Wyprawy cieszą się olbrzymią popularnością prosimy o upewnienie się, że dysponujemy wolnymi miejscami.

> kujawsko-pomorskie: bartek@drogadolasu.pl, kom. 501 37 36 17
> zachodnio-pomorskie: kontakt@drogadolasu.pl, kom. 603 570 251